PNBK

Prethodno napregnute betonske konstrukcije


Materijal za vežbe...

Prisustvo, bodovi iz grafickog...


Plan vežbi:
01 - Preliminarna dispozicija
02 - Rožnjača (3.5)
03 - Olučna, fasadna, temeljna greda (3x2.5=7.5)
04 - Nosač kranske staze (5.5)
05 - Poprečni ram
06 - Poprečni ram (7.0)
07 - Glavni nosač (8.0)
08 - Kalkanski ram
09 - Kalkanski ram (5.0)
10 - Podužni pravac (3.5)
11 - Stub, kratki element (3.0)
12 - Detalji veza, dispozicija, tehnički izveštaj (1.0+5.0+1.0=7.0)
13 - Dodatni zadaci:
         Temelji samci (5.0)
         Ošupljena tavanica (7.5)
         Greda - nosač ošupljene tavanice (7.5)

U zagradi je dat maksimalan broj poena koji nosi određeni deo grafičkog rada. Ukupan maksimalni osnovni broj poena je 50.0, a dodatnih je još 20.0. Uslov za ispunjenje predispitnih obaveza je 35.70. Planovi oplate i armature su ravnopravan deo grafičkog rada i mogu da nose i do 50% poena određenog dela grafičkog rada.

Po završenom zadatku, a najkasnije do naznačenih datuma., grafički rad predati u elektronskoj formi skeniran ili precizno uslikan i pretvoren u PDF format. (Napomena: Ukoliko skener sam ne pravi PDF ili ukoliko je zadatak slikan, PDF se može napraviti print-ovanjem slika u PDF ili slaganjem slika u prazan Word dokument, pa print-ovanjem u PDF tog dokumenta.)

PDF nazvati MBK-DEOx-broj indeksa-godina-Prezime-Ime (Primer naziva: "MBK-DEO1-99-15-Zarkovic-Drago.pdf"). DEO je deo grafičkog rada 1, 2 ili 3.

Zadatak upload-ovati u folder na sledećem linku:

Svi imamo pristup ovom folderu i predate radove ću pregledati i ostaviti komentare u njima (u PDFu).

Rok za predaju grafičkog rada po delovima:
do 11.05. - Rožnjača, Olučna, fasadna, temeljna greda, Nosač kranske staze
do 19.06. - Poprečni ram, Glavni nosač, Kalkanski ram
do 13.07. - Kompletan grafički rad

Lozinka za pristup sadržaju je identična sa studentskim portalom na gradjevinans.net.

Otključani su komentari u dnu stranice, sva eventualna pitanja možete postaviti ovde.

Slike sa gradilišta

Na sledećem linku se može pogledati transport i montaža nosača dužine 22m. Gradilište je na Fruškoj Gori. Nosač je 18m raspona + 4m prepust, T poprečni presek, visine 120cm, širina rebra 20cm, flanša je širine 50cm. Stubovi su 50x70cm, utemeljeni u čašice, imaju kratke elemente, na kojima su grede - nosači ošupljene tavanice. Pomenute grede su 50x80cm, dužine 7m. Ošupljena tavanica visine 20cm, raspon 5.4m.

Dodatne informacije za grafički rad

Postavljen je dodatni materijal u okviru materijala za vežbe u folderima: Graficki rad - Nikola Vukic, Graficki rad - Marko Filipovic, Graficki rad - Stefan Vucic

01 - Preliminarna dispozicija

Održane vežbe.

02 - Rožnjača 


Održane vežbe. Za dodatne informacije pogledati:
"Graficki rad - Nikola Vukic\00 graficki 1 - draft.pdf" stranice 8-11
"Graficki rad - Marko Filipovic\00 Proracun I deo - draft.pdf" stranice 5-10
"Graficki rad - Stefan Vucic\00 Proracun deo 1 - draft.pdf" stranice 6-15
koje se odnose na analizu dejstava na objekat i:
"Graficki rad - Nikola Vukic\00 graficki 1 - draft.pdf" stranice 11-20
"Graficki rad - Marko Filipovic\00 Proracun I deo - draft.pdf" stranice 10-22
"Graficki rad - Stefan Vucic\00 Proracun deo 1 - draft.pdf" stranice 17-33
koje se odnose na proračun rožnjače.
Izgled crteža se može videti u "Graficki rad - Marko Filipovic\02 POS R - draft.pdf".

03 - Olučna, fasadna, temeljna greda

Olučna greda je klasična prosta greda pravougaonog poprečnog preseka sa opterećenjem od krovnog pokrivača, snega i vetra.
Fasadna greda je specifična po tome što je u fazi montaže statičkog sistema proste grede na privremeneim podupiračima, a zatim se vrši monolitizacija i ostvaruje veza obe zone armature, odnosno za ostatak opterećenja se ponaša kao obostrano uklještena.
Temeljna greda je statičkog sistame proste grede, oslonjena je na temeljnu čašicu i ima smanjenu visinu u zoni oslonca.

Primer proračuna pogledati u sledećem:
"Graficki rad - Nikola Vukic\00 graficki 1 - draft.pdf" stranice 21-38
"Graficki rad - Marko Filipovic\00 Proracun I deo - draft.pdf" stranice 22-43
"Graficki rad - Stefan Vucic\00 Proracun deo 1 - draft.pdf" stranice 33-52

04 - Nosač kranske staze

Nosač kranske staze je T poprečnog preseka, statičkog sistema proste grede, oslonjen na kratke elemente stubova. 
Specifično je opterećenje u smislu kranske dizalice, odnosno njenih točkova, koji predstavljaju pokretni vezani sistem koncentrisanih sila na koti GIŠ. Osim toga pri kočenju krana javljaju se podužne sile (paralelne osi NKS) koje izazivaju normalne sile u elementu, ali budući da deluju na koti GIŠ (sa ekscentricitetom e u odnosu na težište nosača) javljaju se i momenti savijanja oko jače ose N*e. Takođe, pri kretanju kuke ("mačke") po širini hale, odnosno duž dizalice, javljau se sile bočnog udara, koje osim savijanja elementa oko slabije ose izazivaju i uticaje torzije usled ekscentriciteta e. Uticaje sračunati upotrebom softvera, npr. Tower ili Axis imaju implementirana pokretna opterećenja.
Primer proračuna pogledati u sledećem:
"Graficki rad - Nikola Vukic\00 graficki 1 - draft.pdf" stranice 39-63
"Graficki rad - Marko Filipovic\00 Proracun I deo - draft.pdf" stranice 44-58
"Graficki rad - Stefan Vucic\00 Proracun deo 1 - draft.pdf" stranice 54-70

05, 06 - Poprečni ram

Analiza dejstava:
Što se tiče stalnih dejstava koja deluju na poprečni ram hale, preuzeti reakcije pojedinih elemenata koji su sračunati u prethodnom delu zadatka (rožnjača, olučna greda…). Obratiti pažnju da se po dva elementa oslanjaju na jedan poprečni ram. Slično i za povremena dejstva, s tim što treba obratiti pažnju na koeficijente površine pri dejstvu vetra, gde će za tipski ram hale biti interesantno dejstvo vetra upravno na halu, odnosno D i E površine za zidove i G-J za krov. Primetiti takođe da čak i pri podužnom dejstvu vetra u odnosu na pravac hale, vetar deluje na ram preko površina B ili C, kao i na krov preko H ili I.
Kako bi se odredilo dejstvo krana na poprečni ram, potreno je iz dostupnih podataka o kranu, a to su maksimalne sile na mestu točkova P1,max, P2,max, kada je mačka krana u blizini tih točkova u punom opterećenju i minimalne sile P1,min, P2,min, kada je mačka krana maksimalno udaljena od točkova i nije pod opterećenjem. Iz ovih podataka je moguće odrediti nepoznate sopstvenu težinu krana, tj. rasponske konstrukcije qk i težinu mačke Qk (pogledati npr. proračun II deo Vucic str. 72). Dalje, potrebno je primetiti da ne stoje oba točka nad jednim poprečnim ramom (odnosno nad osloncem NKS), već je merodavna situacija kada je točak sa većom silom tačno na poziciji razmatranog rama, a drugi točak će doprinositi opterećenju prema uticajnoj liniji za oslonačku reakciju NKS. Primetiti da vertikalna dejstva krana izazivaju i momente savijanja budući da je NKS oslonjena na kratki element, odnosno ekscentrično u odnosu na osu stuba. Prisutan je ekscentricitet i pri delovanju sila bočnog udara i kočenja.
Pri seizmičkom dejstvu razmatrati da je kran na sredini raspona.
Statička analiza konstrukcije:
Osim analize na stalno, sneg i vetar poprečni i podužni, potrebno je nalizirati ram i na uticaja nekoliko položaja krana, odnosno mačke krana: mačka levo, bez i sa bočnim udarom levo ili desno, mačka sredina, mačka desno itd.

07 - Glavni nosač

Glavni nosač je I poprečnog preseka, promenljive visine i prelazi u T presek uz oslonce. Predviđeno je da bude naknadno prednapregnut. Osima poznate procedure proračuna prednapregnutog elementa u smislu GSU i GSN, karakteristična je analiza tzv. fizo zone, odnosno zone u kojoj je moguće postaviti kablova, a da naposnki uslovi nosača budu zadovoljeni u svim presecima. Dakle, moguće je iz 4 naponska uslova za prenapregnuti element, napraviti 4 uslova za ekscentricitet kablova i primeniti ih duž nosača, budući da je nosač promenjivog poprečnog preseka (pogledati npr. proračun II deo Vucic str. 97). Primetiti da težište nosača menja y koordinatu duž nosača.

08, 09 - Kalkanski ram

Kalkanski ram je monolitno izveden, osim glavnih stubova i u tom smislu imamo krute veze između elemenata, osim na mestu veze sa glavnim stubovima. Potrebno je analizirati dejstva: stalna, sneg, vetar u oba pravca, kran, temperaturnu promenu i seizmiku. Što se tiče dejstva vetra primetiti da su u ovoj situaciji interesantni koeficijenti površine za krajnje delove objekta. Kran neće delovati u punom iznosu kao na srednji karakterisitčan ram hale, budući da dizalica ne prilazi do kalkanskog rama (pogledati npr. proračun II deo Filipovic str. 107).
Primetiti da su grede kalkanskog rama opterećene i oko slabije ose dejtvom vetra. Isto tako, stubovi su koso savijani i imaju različite dužine savijanja u dva pravca.

10, 11 - Podužni pravac, stub, kratki element

Ovim delom zadatka utvrđuju se statički uticaji stuba usled opterećenja koje deluje oko slabije ose poprečnog preseka, a zatim se dimenzioniše koso savijani stub. Podužni ram predstavljaju stubovi jedne fasade sa odgovarajućim gredama, fasadnim, olučnim i NKS, spojenim kruto ili zglobno. Podužni ram treba da prihvati sile kočenja krana, kao i uticaje vetra koji deluje upravno na kakanski ram. 

2 коментара:

  1. Pozdrav Drago, mozete li nam pomoci oko konturnih uslova kod nosaca kranske staze za slucaj opterecenja momenata torzije od sila bocnog udara?

    ОдговориИзбриши
    Одговори
    1. Konturni uslovi bi trebalo da budu takvi da je sprečena rotacija oba kraja proste grede NKS. Konkretno treba da bude sprečena komponenta rotacije čiji se vektor poklapa sa podužnom osom grede (torziona rotacija). Ovo je omogućeno samim tipom veze NKS sa kratkim elementom (ostavljeni ankeri, monolitizacija) o čemu će biti više priče na poslednjim vežbama.

      Избриши